Sammanställning: Ulf Lonäs 2016.
                              

 
Medaljörer
Svenskt Mästerskap
individuellt, seniorer
1987 –   
 


Inofficiellt SM 1986
120 km Snapphaneritten, Björbäcks RF, Våxtorp (Laholm)
10 starter

1. Alafar ox/Sture Landqvist, 7.46,55 tim.
2. Louise Hermelin/Navarino, 10.09,20 tim
3. Lena Linneus, Sheesmira ox, 10.11,20 tim

1987 120 km Roslagsritten, Täby
Galopp 120 km
Första officiella Svenska Mästerskapet i distansritt

1.  Hasse Wallman-Miss China 13.20.25 tim
2.  Tove Johansson-Up to Date 13.26.03 tim
3.  Louise Hermelin-Sheesmira 13.36.17 tim

1988  Karolinerritten, Axvalla, 140 km
1.  Anitta Altonen-Cherry 8.54.00 
tim
2.  Hillevi Setrinen-Zindy 10.40.59 tim
3.  Josefin Burlin-Royal Flash
3.  Staffan Strandberg-Csalfa 10.45.08 tim

1989 Göingeritten, Glimåkra, 100 km
1.  Birgitta Ljosdahl-Turbo 7.13.35 tim
2.  Knut Nelson-Janos 7.31.52 tim
3.  Ulf Bäckström-Spik 8.30.02 tim

1990 Simlångsritten
, Simlångsdalen, 120 km
1.  Ulrika Andersson-Hareef 6.41.30 tim
2.  Ingrid Boström-Gilette 6.57.07 
tim
3.  Leif Karlsson-Rancher 6.57.09 tim

1991 Roslagsritten, Vallentuna, 140 km
1.  Ingrid Boström-Gilette 11.05.48 
tim
2.  Maud Ströberg-Raz Ama Naz 11.05.49 
tim
3.  Ingela Brinkefeldt-Dobrah 11.05.50 tim

1992 Dackeritten, Växjö, 120 km
1.  Gun Carlson-Prince Aussie 7.48.35 tim
2.  Mats Jonsson-Dancing Queen 8.10.10 
tim
3.  Catharina Nelson-Janos 8.33.27 tim

1993 Kanonritten, Åsarna, Jämtland. 120 km
1.  Catharina Nelson-Janos 7.08.35 
tim
2.  Gun Carlson-Prince Aussie 7.09.11 tim
3.  Linda Eriksson-Callisto 8.46.30 tim

1994 Hoburgsritten, Gotland, 120 km
1.  Gun Carlson-Radi 7.15,13 tim
2.  Carina Backman-Beschir 7.19,40 tim
3.  Josef Ljungqvist-Dybbuc 7.19.42 tim

1995 Tjustritten, 120 km
1.  Gun Carlson-Prince Aussie 8.02,13
 tim
2.  Martina Olesen-Bonny 8.49,57
 tim
3.  Kent Linné-Wimaz 9.23.26 tim

1996 Wångenritten, Jämtland 125 km
1.  Ingrid Boström-Animusz 9.28,26
 tim
2.  Gun Carlson-Prince Aussie 10.08,06
 tim
3.  Gunilla Carlson-Radi 10.08,08
 tim
4.  Gitte Storgaard-Rosa Pantern 13.49,47 tim
5.  Kent Linné-Wigona 13.56,19 tim


1997 Karolinerritten, Axvalla
 120 km
1. Gun Carlson-Radi 7.22,20 tim
2. Gunilla Gunnarsson-Prince Aussi 7.22,21 tim
3. Emma Vanér-Aktiw 7.22,27 tim

1998 Roslagsritten, Åkersberga
 120 km
1.  Gun Carlson-Prince Aussie 6.47,57
 tim
2.  Hans Wallman-Amanda 7.05,39 tim
3.  Yvonne Ekelund-Gucci 7.08,19 tim

1999 Vätternritten, Tibro, 
120 km
1.  Ida Saradlic, Centurion 7.32,56
 tim
2.  Martina Olesen, Aniratak 7.48,52 tim
3.  Leif Karlsson, Sazzal Afas 8.16,06 tim

2000 Göingeritten, Glimåkra 120 km
1.  Ingrid Boström, Kapudan 7.22,19 tim
2.  Martina Olesen, Aniratak 7.28,23 
tim
3.  Johanna Sundberg, Poem 7.31,31tim

2001 Sydnärkeritten, Askersund, 120 km
1.  Johanna Sundberg, Poem ox 6.35,40
 tim
2.  Eva Vecera, Wiak ox 6.35,42
 tim
3.  Lina Olofsson, Goodwill Way 6.54,05 tim 

2002 Trollmaxritten, Aspås, Jämtland 120 km
1.  Eija Haajo, Hemse, El Aldoor  06.26,12 tim/18.6 km/tim
2.  Hanna Norin, Markony 06.26,28 tim/18.6 km/tim
3.  Helen Moberg, Djinn 06.33,56 tim/18.3 km/tim

2003 Karolinerritten, Axvalla 120 km
1.  Pia Eriksson, Cid, 06.30,07 tim
2.  Anna Hellström, Amigo El Caballo, 06.35,30
tim
3.  Annelie Eriksson, Pargin ox, 06.50,09 tim

2004 Härjedalsritten, Sveg 120 km
1.  Ingrid Boström, Kapudan, 08.43.50
2.  Anna Hildeborg, Wearst, 08.43.51
3.  Johanna Carlsson, Zingaro, 08.43.52 

2005 Göingeritten, Glimåkra 120 km
1.  Maria Hagman Eriksson, Pikaboo, 14.39,41 tim
2.  Elisabeth Åkesson, Weschla, 14.39,42
 tim
3.  Anna Hildeborg, Wearst, 14.39,42

 tim

2006 Göingeritten, Glimåkra 140 km
1.  Anna Hildenborg, Wearst  09.17,38 tim/15,2 km/h
2.  Yvonne Ekelund, Amigo El Caballo 09.19,08 tim/15,1 km/h
3.  Ingrid Boström, Rossini  09.19,09 tim/15,1 km/h
 
2007 Simlångsritten, Simlångsdalen 160 km
Första året SM avgjordes över distansen 160 km

1.  Ingrid Boström/Wearst 11.09,07tim/14,1km/h
2.  Yvonne Ekelund/Karmenzita 11.09,41 tim/14,2 km/h
3.  Lovisa Nordin, Zloty Zadac 11.13,59 tim/14,2  km/h

2008 Dackeritten, Växjö 160 km
Första året SM avgjordes som internationell CEI***


1.  Anneli Schultz/Nowator 10.04,11 tim
2.  Ingrid Boström/Kurir 10.51,32 tim
3.  Jessica Holmberg/Princess Millenia 11.18,38 tim

2009 Dackeritten, Växjö CEI*** 160 km
1.  Liza Sundberg/Kristall 9.53,48 
tim
2.  Cecilia Hellesen-Hansen/Bomb Jack 10.21,54 tim
3.  Jessica Holmberg/Princess Millenia 10.21,56 tim

2010 A9-ritten, Kristinehamn CEI*** 160 km
1.  Maria Hagman-Eriksson/Prylens Pepton 10.11,26 tim/15,7 km/h
2.  Nathalie Löfdahl Hellström,/Pioro Ganze,
3.  Ella Lindblom,/Lapszus,

2011 Göingeritten, Glimåkra CEI*** 160 km
1.  Maria Hagman-Eriksson/Power 08.29.40
 tim
2.  Annelie Eriksson/Dahle 08.53.13
 tim
3.  Ella Lindblom/Pioro Ganze 09.06.01 tim

2012 Göingeritten, Glimåkra CEI*** 160 km
1.   Annelie Eriksson/Dahle, 8.44,15 tim/18,3 km/tim
2.   Yvonne Ekelund/Baron Grey Star, 9.33,00 tim/16,8 km/tim
3.   Carolin Franzén/Ganzir, 9.5,09 tim/16.1 km/tim

2013 Göingeritten, Glimåkra CEI*** 160 km,
        10 nationella starter


1.  Zinner ox/Frida Ekström, 9.34,56 tim/16,6 km/tim
2.  Skywalker ox/Anna Schuber, 10.3057 tim/15,1 km/tim
3.  Bomb Jack ox/Cecilia Helllesen-Hansen, 10.30,58 tim/
    15,1 km/tim

2014  Göingeritten, Glimåkra CEI*** 160 km
          10 nationella starter


1.  Ganzir/Caroline Franzén, 9.45,27 tim/16,40 km/tim
2.  Varenne/Charlotte Tillman, 12.47,17 tim/13,3 km/tim
3.  Topas/Lena Folkung, 12.59,05 tim/12,2 km/tim 

2015  Göingeritten, Glimåkra CEI*** 160 km
          14 startande varav 9 nationella starter


1.  Shajfaklaan ox/Annelie Eriksson, 8.44,01 tim/18,3 km/tim
2.  Bwuagadugo ox/Maria Hagman Eriksson, 9.36,57 tim/16,5
     km/tim
3.  Varenne/Charlotte Tillman, 9.36,58 tim/16,5 km/tim

2016    A9-ritten, Kristinehamn, 2/7 2016, CEI*** 160 km, regn
            16 startande varav 15 nationella starter
             8 ekipage genomförde


1.  Pamilljah ox/Charlotte Tillman, 9.45,49 tim/16,4 km/tim
2.  Ganzir ox/Caroline Franzén, 9.51.09 tim/16,2 km/tim
3.  TS Coyote ox/Kjell Westerback, 11.12,32 tim/14,3 km/tim

2017 A9-ritten, Kristinehamn 30/4 2017 160 km CEI***
        8 startande.

 
1.
2.
3.





 
"Att genomföra är att vinna"