Sammanställning: Ulf Lonäs 2016
 



Medaljörer

EM i distansritt
CEI**** 160 km
1984 -

 
 
2017
 
 
 
 
 
2015 Samorin, Slovakien
Lag
1.  Spanien, 21.50,59 tim
2.  Frankrike, 22.42,28 tim
3.  Nederländerna, 23.54,31 tim

Individuellt
1.  Ajayeb/Jaume Punti Dachs, Spanien, 7.05,13 tim/22,577 km/tim
2.  Laiza de Jalima/Marijke Visser, Holland, 7.05,14 tim/22,576
     km/tim
3.  Secret de mon Coeur/Jean Philippe Frances, Frankrike,
     7.13,31tim/22.144 km/tim

Svenska ekipage
8.  Elopolda/Sara Henriksson, 7.39,47 tim/20.879 km/tim
     Ganzir/Caroline Franzén, Shajfaklaan/Annelie Eriksson,  
     Sokrates/Camilla Kvarnström, Varenne/Charlotte Tillman bröt.
 
     Bara ett ekipage godkänt i mål men det bästa
     svenska EM-resultatet sedan 1993 och 1997. Elopolda dock  
     snabbast av dessa tidsmässigt.  


2013 Most, Tjeckien
Lag
1.  Frankrike
2.  Spanien
3.  Italien

Individuellt

1.  Punti Dachs Jaume/Quran el Ulm, Spanien 07:42:40 

2.  Frances Jean Philippe/Qrafik La Majorie, Frankrike 07:45:25

3.  Kart Kamila/Raila des Sables, Polen 07:58:24

 
Svenska ekipage
18.  Frida Ekström/Zinner, 10:18:40

23.  Yvonne Ekelund/Baron Grey Star ox, 11:04:33


2011 (10/9) Florac, Parc national des Cévennes, Frankrike
65 startande, 26 uteslutna i EM.
Svår och krävande bana. Endast resultat för EM. Ekipage i EM Open ej med. Ej från officell resultatlista (resultatdatorhaveri).

 
Lag
1.  Frankrike, 17.4714 (troligen kilometertid för laget)
2.  Spanien, 17.2872
3.  Belgien, 15.9052
 
Individuellt
1.  Nobby/Maria Alvarez Ponton, Spanien, 8.45,05 tim/18,237 km/tim
2.  Beau ox/Sabrina Arnold, Tyskland, 8.45,53 tim/18,209 km/tim
3.  Kergof/Pierre Fleury, Frankrike, 8.53,14 tim/17,958 km/tim
4.  Antall de Jalima/Virgine Atger, Frankrike, 8.55,50 tim/17,871 km/tim
5.  Zarha de Vilaformiu/Oriol Casals Fores, Spanien, 8,59,29
     tim/17,751 km/tim

Svenska ekipage
10.  Dahle ox /Annelie Eriksson 9.54,06 tim/16,119 km/tim
23.  Zinner ox/Frida Ekström 10.54,29 tim/14,631 km/tim


2009 Assisi, Italien
Lag
1.  Spanien 26.37.44
2.  Portugal 30.07.35

Individuellt
1.  Maria Alvarez Ponton/ Nobby, Spanien  8.10.58
2.  Rachel, Jaumotte/Rukban Dikruhu MMN, Belgien 8.22.33 3
3.  Romain Laporte/Novisaad d´Aqui, Frankrike  8.31.12

Svenska ekipage
    Alla svenska ryttarna bröt (Jessica Holmberg/Princess Millenia, Cecilia Hellesen-      
    Hansen/Bomb Jack, Nathalie Löfdahl-Hellström/Pioro Ganze, Liza Sundberg/Kristall)


2007 Barroca d´Alva, Portugal
Inget svenskt deltagande.


Lag
1.  Frankrike 26.14,29
2.  Spanien 27.45,37

3.  Schweiz 29.15,01

Individuellt

1.  Jean Philippe Frances/Hanaba du Bois, Frankrike  8.23,12 BC
2.  Jaume Punti Dachs/Elvis Hab, Spanien  8.23,18

3.  Maria Alvarez Ponton/Nobby, Spanien 8.23,43


2005 Compiegne, Frankrike
Lag
1.  Belgien 28:59:06
2.  Frankrike 29:10:16 

3.  Schweiz 31:43:39
8.  Sverige 34:27:54

Individuellt
1.  Kristel van del Abeele/Chanice du Tilleul. Belgien  9:11:01/17,5
     km/h) 

2.  Elodie le Labourier/Sangho' Limousian, Frankrike  9:16:13
3.  Géraldine Brault/Galagolan Dudesert, Frankrike  9:21:52
 
Svenska ekipage
29.  Jessica Holmberg/Ztefan 11:05:35/14,5 km/tim 

34.  Gunilla Carlson/Marzinette 11:31:29 (13,9) 

43.  Ingrid Boström/Amigo El Caballo 11:50:50 (13,5) 

45.  Sofia Strand/Wielka Karlina 12:00:06 (13,4) 

48.  Liv Burdett/Guld 12:31:42 (12,8)


2003 Punchestown, Irland
Lag
1.  Frankrike

2.  Portugal

3.  Holland 


Individuellt
1.  Virgine Simon/Elza de Gion, Frankrike, 10;21;35 tim.

2.  Emilie Lambert/Gourbi, Frankrike ,10;26;37

3.  Sunny Demedy/Haoussa Larzac, Frankrike 10;26;38

 
Svenska ekipage
17.  Rolf Högblad, Sverige,/Zoomat 12;24;13
       Johanna Sundberg/Poem, Hanna Norin/Markony, Eija Haajo/ El Aldoor och Börje       
       Schröder (omkull bröt foten)/Hendrix bröt.


2001 Castiglione del Lago, Italien
Lag
1.  Italien 

2.  Portugal

3.  Tyskland 

 
Individuellt

1.  Fausto Fiorucci/Faris Jabar, Italien  8;21;04
tim.
2.  Marc Comas/Ombra, Spanien  8;24;33

3.  Hansjorg Bendiner/Kamaya, Schweiz  8;41;47

 
Svenska ekipage
20.  Marie-Louise Andersson/Sazzal Afaz 10;56;16

23.  Rolf Högblad/Zoomat 11;33;07


1999 Elvas, Portugal
Lag 

1.  Portugal 

2.  Storbritannien

3.  Schweiz 


Individuellt
1.  Miguel Vidar/Diango, Spanien  8,09,46

2.  Stephane Fleury/Timadit, Frankrike  8,15,59 

3.  Elizabeth Font/Careta, Spanien  8,16,18 

 
Svenska ekipage

29.  Leif Karlsson/Sazzal Afas 11,43,00
    
   Ida Saradlic/Centurion och Gitte Storgaard/  bröt.


1997 Pratoni del Vivaro. Italien
Lag
1.  Frankrike 33;17;40
     (Jaques David/Nelson I 11;05;37, Hugo Kemeur/Horla 11;05;48,     
     Bénédicte Atger/Sunday d´Aurabelle 11;06;13, Jean-Philippe    
     Frances/Univers du Verdier 12;09;44) 

2.  Italien 41;10;18
      (Fausto Fiorucci-Faris 13;06;37, Fabio Minci-Shandik 13;06;41,
      Andrea Iaccelli-Rulens 14;56;59)

3.  Tyskland 41;15;09
      (Kerstin Deichmüller-Bisco 14;04;11, Anne-
      Dorthe Stolze-Persia 14;04;12, Christina Gausch-Khemir  
      15;06;44
)
4.  Sverige 44;11;53
     (Gun Carlson-Radi 13;00;16, Josef Ljungqvist-
     Dybbuc 15;30;26, Martina Olesen-Bonny 15;41;1)

Individuellt

1.  Jaques David/Nelson, Frankrike 11;05;37

2.  Stéphane Fleury/Roc´h, Frankrike  11;05;45;61

3.  Hugo Kemeur/Horla, Frankrike  11;05;48;94

4.  Bénédicte Atger/Sunday d´Aurabelle, Frankrike 11;06;13

5.  Yvon Olivier/Shabaya Al Shatane, Frankrike 11;06;13;83

6.  (Open ej EM) Tarek Taher/Lizazat, Saudiarabien 12;02;23;10
6.  Gun Carlson/Rad, Sverige  13;00;16;

Svenska ekipage
  6.  Gun Carlson/Radi 13;00;16;
34.  Josef Lundqvist/Dybbuc 15;30;26
35.  Martina Olesen/Bonny 15;41;11;54

38.  Kent Linné/Wimaz

38.  Gitte Storgaard/Jalaam


1995 Morlaix. Frankrike
Lag
1.  Storbritannien tid 36;13;02
     (Patricia Flower/Sheraton 12;00;09, Joanne Trego/Olivers  
     Taboo, 12;06;13, Jill Thomas/Egyptian Khalifa 12;06;40)

2.  Frankrike 36;39;37
     (Benedicte Atger/Sunday d'Aurabelle 11;58;48, Stephane
     Fleury/Roc'h Dynavena 12;00;17, Jaques David/Nelson  
     12;40;32)

3.  Tyskland 42;09;22
      (Alexander Stadler/Georges Washington 13;14;00, Stefan Zoller/
      Cloud Question 14;22;46, Gabriela Forster/Voltano 14;32;36)



Individuellt

1.  Benedicte Atger/Sunday d'Aurabelle, Frankrike 11;58;48

2.  Michel Denayer/Ami des Fées, Frankrike 11;59;24

3.  Patricia Fowler/Sheraton, Storbritannien 12;00;09
 
Svenska ekipage

10.  Gun Carlson/Radi 12;43;37

23.  Louise Hermelin/Zharek 14;31;45

39.  Josef Ljungqvist/Dybucc 16;28;

       Mats Jonsson-Dancing Queen och Lars Carlsson-Allora bröt.

 
 
1993 Southwelll, Storbritannien
Första svenska individuella EM-medaljen


Lag 

1. Storbritannien 30.41.13
   (Denise Falsetta/Soneri, Jane Mc Guiness/Sahara Fiesta,  
    Gill Smedley/Charlie)
 

2. Sverige 30.44.04

    (Margret Edlund/Aska, Mats Jonsson/Dancing Queen, 
    Catharina Nelson/Janos)
 
3. Schweiz 35.52.53

Individuellt
1. Jill Thomas/Egyptian Khalifa, Storbritanien 8.54.03
2. Catharina Nelson/Janos, Sverige 9.07.22
3. Cathy Brown/King Minos, Storbritannien 9.11.11 

 
Svenska ekipage

13. Margret Edlund/Aska 10.37.40 

18. Mats Jonsson/Dancing Queen, 10.59.0


1991 Montélimar, Frankrike
Första svenska lagmedaljen

Lag
1.  Spanien 43.28.00
     (Elisabeth Xalabarder/Orelly, Immaculada Vila/Bajeque, Rose
     Xalbarder/Cheri, Vincente Naranjo/Yago)
                                         
2.  Sverige 47.49.  32
     (Gun Carlson/Prince Aussie, Mats Jonsson/Dancing Queen,
     Staffan Strandberg/Csalfa )

3.  Frankrike

Individuellt 

1.  Dominique Crutzen/Domino de Sier, Belgien

2.  Jean Luc Chambost/Sylene, Frankrike 9.20.38 

3.  Daniel Bernhard/Outlaw , Frankrike 9.54.06
 
 
Svenska ekipage
13.  Gun Carlsson/Prince Aussie, 12.41.25 

27.  Mats Jonsson/Dancing Queen, 16.30.00 

29.  Staffan Strandberg/Csalfa, 18.38.07


1989 Siena Italien
Lag

1.  Frankrike 43.22.21
     (Cybele Jacquier/Ouragan II, Christian
     Lebastie/Nabass, Robert Juvin/Paula, Marie Salomé Lux/
     Latiffe)

2.  Schweiz 50.28.34

Individuellt

1.  Gaston Mercier/Mao IV, Frankrike 11.56.42 

2.  Cybele Jacquie/Ouragan II, Frankrike, 14.23.40
3.  Christine Labastie/Nabass, Frankrike,  14.29.20


1987 Erlangen, Västtyskland
Första gången Sverige deltog på EM


Lag
1.  USA 

2.  Belgien 

3.  Frankrike 


Individuellt

1.  Gaston Mercier/Mao IV, Frankrike, Mao IV
2.  Liz Finney/Showgirl II
, Storbritannien, Showgirl II

3.  Berhard Dornsiepen/Drago
 Västtyskland, Drago


Svenska ekipage
12.  Tove Johansson/Up to Date

21.  Louise Hermelin/Sheesmira
       Mia Hamnqvist/Deal Wood, Sture Landqvist/Alfar,
       Hans Wallman/Miss China bröt tävlingen


1985 Rosenau, Österrike
Lag

1.  Frankrike 33.26.03
     (Michele Laracine/Melick, Christian Merkle/Moukaai, Marie
     Salome Lux/Latif)

2.  Västtyskland 33.44.09
3.  Storbritannien 34.21.48

Individuellt

1.  Hilde Jarc/Samun, Österrike,  9.28.08 

2.  Klaus Dittrich/Hopp-Auf, Västtyskland, 10.13.45

3.  Bernhard Dornsiepen/Drago, Västtyskland, 10.40.36


 
1984 (9 september) Florac, Frankrike

Det första Europamästerskapet i distansritt.
28 startande, 19 godkända i mål.


Det individuella segerekipaget genomförde
Florac 160 km även 1983 på 12,9 km/tim.
 

Lag
1.  Frankrike
     (Denis Pesce/Al Pomar, Michel Laracine/Melik,
      Marie-Salome Lux/Latif)
 
2.  Storbritannien
      (Debbie Boots/Hollington Dancing, Elisabeth Margaret   
      Finney/Show Girl, Jane Francis/El Cid Sharan, Gill
      Schutt/Triella)
 
3.   Västtyskland
      (Inge Harbach/Tornado, Penelope Dauster/Houari, Florian 
      Schmitdhaus/Godd Luck, Olivier Schmitdhaus/Daisy)
 
Individuellt
1.  Incompris/Yves Aime, Frankrike, 14,890 km/tim
2.  Hilde Jarc/Samum, Österrike
3.  Denis Pesce/Al Pomar, Frankrike
 
 

"To finish is to win"

"Ankommen ist gewonnen"