huvud


 
 
Grundsammanställning: Ulf Lonäs 2019
 
 

Medaljörer lag-SM i distansritt
1996 – 

 

 
Lag-SM har ridits över både 80 km och 100 km.

Lagtävling på Svenskt Mästerskap gäller bara lag från
föreningar anslutna till Svenska Ridsportförbundet.



 
1996   Vasaritten, Rättvik, 80 km           
1.  Skånsta Ryttare   14.14,42 tim
     Stene/Ingrid Boström, Lilla My/Anna Hellström,    
     Animusz/Ingrid Aldervik
2.  Kastavens RF
3.  Bergs Hästklubb


1997   Göingeritten, Glimåkra, 80 km
1.  Växjö Fältrittklubb   15.41,04 tim
2.  Åseda RF
3.  Bergs Hästklubb           


1998   Atterdagsritten, Gotland, 80 km
1.  Skånsta Ryttare
2.  Hoburgs Ridklubb
3.  Skånska Distansällskapet

                   
1999   Filipstadsritten  80 km
1.  Växjö Fältrittklubb
2.  Roslagens Rid & Körklubb
3.  Filipstads RS
 
 
2000   Sörmlandsritten 80 km
1.  Skånsta Ryttare
2.  Rönningens RK
3.  Katrineholms RF
 
 
2001   Simlångsritten, Simlångsdalen, 80 km
1.  Rönningens Kör-och Ridklubb  Lag 1
2.  Rönningens Kör-och Ridklubb  Lag 2
3.  Växjö Distansryttarsällskap                      


2002   Vasaritten/Rättvik   80 km
1.  Filipstadsbygdens RS              
2.  Rönningens RKR             
3.  Årsta Sportryttare 


2003   Folkareritten  Folkärna Ridsällskap  80 km 
           Rekord med 16 lag 70 ekipage

1.  Bogesundslandets Ryttare (Stall Ingrid Boström)             
2.  Roslagens RKK    
3.  Föreningen Jemtryttarna


2004   Sydnärkeritten   80 km
1.  Flensbygdens RF             
2.  Växjö DRS             
3.  Dalarnas DRS


2005   Sörmlandsritten   80  km
1.  Flensbygdens RF             
2.  Växjö DRS             
3.  Årsta Sportryttare


2006   Tjustritten   80 km
1.  Växjö DRS             
2.  Bogesundslandets Ryttare 
3.  Årsta SPR


2007   Göingeritten   100 km        
1.  Bogesundslandets Ryttare 
2.  Rönningens KRK             
3.  Växjö DRS


2008   Rimboritten   100 km
1.  Bogesundslandets Ryttare 
2.  Rönningens KRK             
2.  Rönningens KRK                          
3.  Björkviks RF


2009   A9-ritten Kristinehamn  100 km
1.  Skånsta Ryttare  (Stall Ingrid Boström)
2.  Värmlands DRF             
3.  Rönningens KRK


2010   Uppsalaritten   100 km
1.  Rönningens KRK             
2.  Dalarnas DRF             
3.  Värmlands DR


2011   Björkviksritten   80 km 
1.  Björkviks RF             
2,  Rolagens RKK                          
3.  Billingens DRK


2012   Rimboritten   80 km
1.  Skånsta Ryttare   12.43,03 tim

(Kislon Amasai/Ingrid Boström, Hedonizt/Terese Compier, Fatas Zanzibaar/Timmy Compier, RM Yasalam/Nathalie Karlström)

2.  Roslagens Rid & Körklubb   12.49,22 tim
(Millenia/Camilla Nordström, Bitethebitchandwin/Viktor Hammar, RM Al Sheik/Elin Joelsson-Gränsgärd, Prinzuela/Lena Folkung)
 
3.  Mälardalens Distansryttarförening  13.06,18 tim
(El Dor Tanam/Caroline Franzén, Mr Portello/Karin Gadde Jennische,
Silver Dearest/Elanor Mowbray Jones, Red Ferrari/Katarina Mungsgård)


2013  A9-ritten Kristinehamn  80 km
1.  Skånsta Ryttare           12. 14,15 tim

(1. Kislon Amasai ox/Ingrid Boström 19,7 km/tim,  2. Kurir ox/Zandra Lagerbäck, 3. Chaman ox/Terese Compier, 7, RM Ysalam/Nathalie Karlström)
 
2.  Dalarnas Distansryttarförening   12.46,32 tim
(Eyd Confect/Madelaine Mathsson, Maghellan/Fannie Eriksson, Winnipeg Jet/Pauline Eriksson, Patzy TH/Victoria Gylling)
             
3.  Roslagens Rid & Körklubb    14.13,11 tim
(Nazira/Madeleine Fridlund, Rakeem/Josefin Blom Lugn, Gadisha/Sara Åhman, Prinzuela/Lena Folkung)


2014 Laxåritten 80 km
1.  Skånsta Ryttare    13.13,55 tim

      Kislon Amasai ox/Ingrid Boström, RM Ysalam/Nathalie    
      Karlström, Hedonizt/Amanda Renström, Zigard/Zandra  
      Lagerbäck
 
2.  Mälardalenns Distansryttarförening    14.42,52 tim
      Robin Hood/Lars Thunander, MZ Maymon/Maria Hagman   
      Eriksson, Nazira/Sabina Andersson, Red Ferrari/Liselotte     
      Friederich 
 
3.   Värmlands distans    14.59,12 tim           
       EK Gatsby/Eva Mårgård, Gazijah/Karin Thorén, Baron 
       Blazer/Frida Söderström, Enterprize/Sarah Fredriksson

¨
2015 Billingeritten 80 km
1.  Billingens Disansryttarklubb  13.24,03 tim
      Porlando/Annelie Ohlén, Eox/Klara Jakobsson, Redford   
      Daro/Bente Juhlin, TS Coyote/Emma Svanäng.
 
2.  Växjö Distansryttarsällskap  13.48,01 tim 
      Nael/Madelene Bergman, Peppsi Ice/Isabel Henriksson, Golden      
      Question/Lovisa Kjellén, Al Mahab/Emma Persson.
 
3.  Glimma Ryttarförening   39.42,35 tim
      (Bara två i laget godkända i mål men tilldelades brons           
      efter domarkonferens (Laget: Lady Soraya/Eva    
       Oskarsson, Chocolatt/Cecilia Sonesson, Smokey/Mia     
       Lundborg. 


2016 Rökullaritten 80 km
1.  Roslagens Rid & Körklubb   15.22,17 tim 

      Rakeem/Nicole Sundin, Chaman/Josefin Blom Lugn, CAS  
     Jeremiah Gray/Elin Joelsson, RM Al Sheik/Stina Wirén.
 
2.  Billingens Distansryttarklubb     16.40,29 tim
      Ingrid Gradén/Strax, Johanna Wihlstrand/Taggen M, Klara
     Jakobson/Box, Sara Åhman/Chili Flame.
 
3.  Växjö Distansryttarsällskap   17.35,18 tim
      Pepsi Ice/Isabel Henriksson, Enzo Exlusive/Timmy Compier, Le  
     Shadow/Mikaela Linnér.


2017  Wången 80 km
1.  Mälardalens Distansryttarförening   13.46,54 tim

     Mr Portello/Karin Gadde Jennische, MZ Walidah Moajiza/Maria  
     Hagman-Eriksson, Mr Popgun/Elanor Mowbray Jones,
     Ganzir/Caroline Franzén.
 
2.   Alsenbygdens Kör och Ridklubb    16.54,15 tim
      Jumani/Malin Eriksson, E.S.Versace/Pia Eriksson, 
      Falanghina/Ella Lindblom, MZ Maymoon/Caroline Jonsson.
 
3.   Roslagens Rid & Körklubb    18.15,18 tim
       Rakeem/Josefin Blom Lugn, Tic Tac Toe/Cecilia Hellesen-
       Hansen, Chili Flame/Sara Åhman, CAS Jeremiah Gray/Elin 
      Joelsson.

¨
2018   Dackeritten, Växjö  80 km
1.  Växjö distansryttarsällskap  16.35,12 tim

     Pepsi Ice/Isabel Henrikson, Varenne/Martina Vikefors, Ameer  
     Attraction/Ebba Compier, La Madonna/Disa Svärdell.
 
2.  Roslagens Rid & Körklubb   17.36,31 tim
     Chaman/Josefin Blom Lugn, CAS Izobel Antoinette/Erika    
     Ahlberg, Ganzir/Caroline Franzén, Tic Tac Toe/ Cecilia    
     Hellesen-Hansen.
 
3.  Simlångsdalens Ryttarförening   18.30,50 tim
     Queen of Gothica/Jessica Holmberg, All American    
     Candy/Hanna Jönsson, Harab/Maria Nordenfelt.


2019  Tjustritten  80 km 
1.  Växjö Distansryttarsällskap   15.49,31 tim
    Pepsi Ice/Isabel Henriksson, Nael/Madelene Bergman, Ameer    
    Attraction/Victoria Boberg, Enzo Exlusive/Timmy Compier.
 
2.  Österåkers Fältrittklubb   16.00.14 tim
    My Kanel el Hamy/Zandra Lagerbäck, Kingsleah Majid/Anna 
    Remmare, BA Pikatcho/Madeleen Huzell, UA Divanni 
    Amanda Hellstadius.
 
3. Roslagens Rid & Körklubb   16.32,01 tim
    TP Razzia/Caroline Franzén, Chaman/Josefin Blom Lugn, BDH 
     Kaaruzo/Nicole Sundin, Ganzir/Sara Åhman.¨


2020
 
 
 
 
 
 
 
 

"Att genomföra är att vinna"