Sammanställning: Ulf Lonäs 2016



Medaljörer

VM i distansritt
CEI**** 160 km
1986 -



Förkortningar och förklaringar:

UAE (United Arab Emirates) = Förenade Arabemiraten
Se även underubriken "FEI:s Vetgate-koder" som gäller från 2016




 

 
 
2016
 
 
 
 
 
 
 
 
 

2014 WEG Normandie, start och mål i Caen, Frankrike
Lag
1.  Spanien 28:56:02 

2.  Frankrike 29:08:44 

3.  Schweiz 29:42:54

Individuellt

1.  HE Sheikh Hamdan bin Mohd Al MaktoumYamamah, UAE  8:08:28
2.  Marijke Visser/Laiza de Jalima, Holland  8:19:07

3.  Sh Abdulla Bin Faisal Bin Saqr Al Qassimi/ Koheilan, Kincso, Qatar  8:56:23 


Svenska ekipage
      Maria Hagman Eriksson/Bwuagadugo, hälta vetgate 3,
      Yvonne Ekelund/Baron Grey Star, FTC vetgate  4


2012 Euston Park, Storbritannien
VM bröts efter femte sträckan för flera ekipage p.g.a. svårt oväder


Lag
1.  Förenade Arabemiraten
     (Madji du Pont/HH Sheikh Mohammed bin Rashid Al
     Maktoum), Yamamah /HE Sheikh Rashid Dalmook al
     Maktoum), Kangoo D’Aurabelle /HE Sheikh Majid bin
     Mohammed Al Maktoum), Marmoog /HH Sheikh Hamdan bin
     Mohammed al Maktoum)

2.  Frankrike
     (Kergof /Pierre Fleury, Quotien Persky/Philippe Tomas, Qrafik    
      la Majorie/Jean-Philippe Frances, Akim du Boulbe/Philippe
      Benoit)

3.  Oman
     Pulco de Baratier/Hisham Saleh Mahmood Al Farsi, Penchab
     Sully/Abdullah Said Salim Al Siyabi, Mahmood Marhoon Salim
     Al Fori/Rudlan, Ourour de Galonne/Ahmed Salim Mohamed Al   
     Hamdam).


Individuellt
1.   Madji du Pont/HH Sheikh Mohammed bin Rashid Al Maktoum, UAE

2.   Yamamah/HE Sheikh Rashid Dalmook Al Maktoum, UAE
3.   Vendaval/Ali Khalfan Al Jahouri, UAE

Svenska ekipage
23. Frida Ekström/Zinner (6 sträckor)

44. Yvonne Ekelund/Baron Grey Star (6 sträckor)

66. Cecilia Hellesen-Hansen/Bomb Jack (5 sträckor) 

      Maria Hagman-Eriksson/Power, metabolik vetgate 4
      Dahle/Annelie Eriksson, metabolik vetgate 5


2010 WEG Lexington, Kentucky, USA
Lag
1.  Förenade Arabemiraten 23:53:26
2.  Frankrike 24:49:46
3.  Tyskland 25:34:16
4.  Spanien 27:12:08
5.  Brasilien 27:34:29
6.  Storbritannien 30:18:57

Individuellt
1.  Maria Mercedes Alvaro Ponton/ Nobby, Spanien  7.35,44 tim
2.  HH Sh Moud B. Rashid Al Maktoum/Ciel Oriental, UAE  7.36,39
3.  HE Sh Hamdan Mohd Al Maktoum/SAS Alexis, UAE  7.36,56

Svenska ekipage
28.  Maria Hagman Eriksson/Power, 9.22,35
42.  Cecilia Stråhle- Engqvist (USA)/Aces Comett, 10.27,35


2008 Malaysia
Distansen var 158,1 km


Lag
1.  Förenade Arabemiraten 25:57:59
2.  Qatar 28:47: 17
3.  Bahrain 30:54:22
4.  Portugal 30:58:52
5.  Spanien 31:25:25  

Individuellt
1.  Maria Mercedes Alvarez Ponton /Nobby, Spanien

2.  Agustin Vita/Baraka Ibn Al Tamah, Argentina

3.  Sultan Ahmed Sultan Bin Sulayem/Tazoul El Parry, UAE

 
Svenskt ekipage
       Anneli Schultz, Sverige, Nowator, utesluten vetgate 4 över tid


2006 WEG Aachen, Tyskland
Best Condition: Hifrane du Barthas Pascale Dietsch, Frankrike


Lag
1.  Frankrike 28.11,27 tim
     (Virginie Atger/Kangoo dÁurabelle 9,16,13, Philippe Benoit/Akim  
     du Boulve 9,24,30, Pascale Dietsch/Hifrane du Barthas 9,30,44)
2.  Schweiz 29;57;10
     (Urs Wenger/Zialka 9,38,56, Anna Lena Wagner/Tessa IV
     10,09,02, Nora Wagner/Temir 10,09,03)
3.  Portugal 30;38;32
     (Joao Raposo/Sultao 9,24,31, Ana Margarita
     Costa/Goziane de Somail 9,59,31, Ana Teresa Barbas/Piperino  11,14,30)

7.  Sverige 34,40;70
     (Jessica Holmberg, Ztefan 10;47; 49, Liv Burdett, Guld
     11;05;26, Ingrid Boström, Rozzinni 12;46;52)

Individuellt
1.  Miguel Vila Ubach/Hungares, Spanien  9.12,27 tim 

2.  Virginie Atger/Kangoo d´Aurabelle, Frankrike  9;16;13 

3.  Elodie Le Labourier/Sangho´Limousian, Frankrike  9;16;14
4.  Jaume Punit Dachs/Elvis HB, Spanien  9;22;07 

5.  Philippe Benoit/Akim du Boulve, Frankrike  9;24;30 

6.  Joao Raposo/Sultao, Portugal  9;24;31

 
Svenska ekipage
32.  Jessica Holmberg/Ztefan 10;47; 49 

37.  Liv Burdett/Guld 11;05;26 

56.  Ingrid Boström/Rozzinni 12;46;
52.  Gunilla Carlson/Marzinett elim. vetgate 3, 

       Yvonne Ekelund/Amigo El Caballo, reinspection vetgate 5


2004 (27 januari 2005) Dubai, Förenade Arabemiraten, UAE
Lag

1.  Italien 24,60,39

2.  Australien 26,59,46

3.  Belgien, 28,31,40



Indvividuellt
1.  Barbara Lissarague,Frankrike, Georgat, 7,04,14
2.  Shejk Mohd bin Rashid Al Maktoum/Nashmi, UAE  7,08,45 

3.  Shejk Hazza bin Zayed al Nahyan/Mindari Aenzac, UAE  7,13,09


Svenska ekipage
58.  Karin Gadde Jennische/Kaabata, 11,37, 55
       Gunilla Carlson/Marzinett, hälta vetgate 5


2002 WEG Jerez, Spanien
Lag 


1.  Frankrike 30;37;01 

2.  Italien 31;05;52 

3.  Australien 32;57;47

Individuellt
1.  Shejk Ahmed bin Mohd al Maktoum/Bowman, UAE  9;19,29
2.  Antonio Rosi/Alex Raggio di Sole, Italien  9;35;23 

3.  Sunny Demedy/Fifi du Bagnas, Frankrike  9;38;47

Svenska ekipage
46.  Eva Vecera/Wiak 12;39;24
48.  Rolf Högblad/Zoomat 12;48;51 

64.  Marie-Louise Andersson/Sazzal Afas 15;44;00

       Börje Schröder/Hendrix och Helen Moberg/Djinn bröt


2000 Compiegne, Frankrike
Sveriges första VM-medalj

Lag

1.  Australien 33:16:33
2.  Storbritannien 36:44:33
3.  Sverige 38:26:2


Individuellt

1.  Maya Killa Perringérand/Varoussa, Frankrike  9:32:05

2.  Cecile Mletto/Dynamik, Frankrike  9:32:06
3.  Dominique Payen/Nida, Frankrike  9:34:26

Svenska ekipage
24.  Ingrid Boström/Kapudan 12.06.30

40.  Leif Karlsson/Sazzal Afas 13:09:42 

41.  Yvonne Ekelund/Gucci 13:09:50

45.  Johanna Sundberg/Poem 13:11:00


1998 Dubai, Förenade Arabaemiraten
Lag


1.  Nya Zeeland 33:14:27 

     (Alan McCaughan/Tonka,
Jenny Heam/Simbar,
 John Stevenson/Taralea Raja) 

2.  USA 33:31:36

3.  Australien 34:41:35

Individuellt

1.  Valeire Kanavy/High Winds Jedi, USA  9:00:07,17,77 km/tim
2.  Fausto Fiorucci/Faris Jabar, Italien   9:00:12 

3.  Daisuke Yasunaga(Natsu, Japan  9.05:09 


Svenska ekipage
30.  Ida Saradlic/Centurion 11:55:11 

40.  Emma Wanér/Maradon 13:33:47 

65.  Johanna Sundberg/Poem 15:27:14

65.  Yvonne Ekelund/Gucci 15:27:14
       Gun Carlson/Radi metabolik vetgate 3


 
1996 Fort Railey, USA
 (Dotter och mor tog individuellt guld resp. silver)


Lag

1.  USA 30.06.54

2.  Frankrike 30.23.54
3.  Schweiz 41.44.39

Individuellt

1.  Danielle Kanavy/Pieraz, USA  9.32.46
2.  Valerie Kanavy/TK Fire´n´Gold, USA 9.32.47
3.  Jaques David/Nelson, Frankrike 9.46.47
 


Svenska ryttare (leasade hästar)
  5.  Eva Rubin, R.O.Grand Sultan 10.06.15
27.  Catharina Nelson/Muscent 13.52.28


1994 WEG Haag, Holland
Lag


1.  Frankrike 19.15.85

2.  Spanien 21.19.71

3.  Australien 21.26.02

4.  Schweiz 21.36.43

5.  Sverige 22.03.87
     (Margret Edlund/Aska, Louise Hermelin/Zharek, Mats Jonsson/Dancing Queen,      
      Catharina Nelson/Janos)

Individuellt


1.  Valerie Kanavy/Pieraz, USA  15,4 km/tim
2.  Dennis Pesce/Melfenik, Frankrike  15,3 km/tim
3.  Stephane Fleury/Roc´H Dynavena, Frankrike 14,93 km/tim

Svenska ekipage
12.  Gun Carlson/Prince Aussie 13,44 km/tim
13.  Margret Edlund/Aska 13,34 km/tim
26.  Louise Hermelin/Zharek 12,74 km/tim
30.  Mats Jonsson/Dancing Queen 12,17 km/tim
       Maud Ströberg/Raz Ama Daz, Catharina Nelson/Janos bröt


1992 el Montanya, Spanien
Lag


1.  Frankrike 32.42.40

2.  USA 35.01.34

3.  Spanien 36.58.17

Individuellt

1.  Becky Hart/R.O. Grand Sultan, USA  10.29.35

2.  Benedicte Atger/Sunday d´Arurabelle, Frankrike 10.30.30

3.  Maggie Prince/Ramegwa, USA


1990 Stockholm, Sverige
Första WEG, dvs samlat VM i alla grenar på svenskt initiativ.

Lag


1.  Storbritannien 35.54.3
2.  Belgien 41.07.53
3.  Spanien 42.19.25

Individuellt

1.  Becky Hart/R.O. Grand Sultan, USA  10.33.59
2.  Jane Donovan/Ibriz, Storbritannien  10.41.14

3.  June Petersen/Abbeline Lionel, Australien 10.51.26


Svenska ekipage
11.  Staffan Strandberg, Sverige, Csalfa 13.30.52

       Birgitta Ljosdahl/Turbo, Louise Hermelin/Zharek,Johanna   
       Sundberg/Addis Faruk, Gunvor Pettersson/Royal Flash, bröt


1988 Front Royal, Virginia, USA
Lag
1.  USA 34.45.06
2.  Kanada 37.54.45

3.  Frankrike 37.54.4

Individuellt

1.  Becky Hart, USA, R.O. Grand Sultan 10.31.11

2.  John Crandall, USA, GT Grisha 10.37.51

3.  Jeanne Waldren, USA, Cher Habu 10.50.58
    
Svensk ryttare (leasad häst)


23.  Knut Nelson/Kabar Rafan 14.15.24


1986 Pratoni del Vivaro, Italien
Första VM i distansritt


Lag
1.  Storbritannien 35.41.19

2.  USA 4.44.20


Individuellt

1.  Cassandra Schuler/Skikos Omar, USA  10.50.30

2.  Jeanne walker/Cher Abu, USA 11.19.40

3.  Berhard Dornsiepen/Drago, Västtyskland  11.19.


 

"To finish is to win"