Sammanställning: Ulf Lonäs 2016

 

Medaljörer
YRSM

För ryttare t.o.m 21 år.
1998 ­­­­­– 
 

1988 Hoburgsritten 120 km, södra Gotland
7 startande


1.  Dybucc ox/Annelie Schultz, Huskvarna, 7.06,10 tim
2.  Aktiw ox/Emma Wanér, Växjö
3.  Yosemite ox/Josefin Kjellén, Alvesta

1989 Sydnärkeritten 120 km, Askersund
8 startande

1.  Markony ox/Hanna Norin, Rättvik, 7.23,36 tim.
2.  Yosemite ox/Josefin Kjellén, Alvesta
3.  Cid ox/Helen Moberg, Sveg

2000 Sydnärkeritten 120 km, Askersund
8 startande
(Karolinerritten skulle ha YRSM, men fick ställa in p.g.a. smitta)


1.  Pargin ox/Annelie Eriksson, Bjursås, 6.36,16 tim.
2.  Cid ox/Helene Moberg, Sveg
3.  Zam Zin ox/Erica Zinn,

2001 Vasaritten 120 km, Rättvik
11 startande


1.  Martyr ox/Malin Lindenäs, Filipstad, 7.54,45 tim.
2.  Aktiw ox/Charlotte Tillman, Växjö
3.  Pius ox/Erika Lydén, Simlångsdalen.

2002 Karolinerritten 120 km, Skara
1.  Cid ox/Helen Moberg
2.  Sarek ox/Hanna Norin
3.  Jade ox/Annelie Eriksson

2003 Göingeritten 120 km, Glimåkra
1.  Cid ox/Caroline Jonsson, BC
2.  Yosemite ox/Erica Kjellén
3.  Avalon Exicalibur ox/Sophia Fischer

2004 Dackeritten 120 km, Växjö
1.  Sarek ox/Hanna Norin
2.  Podir ox/KIm Klotz
3.  Chopin ox/Maria Hagman-Eriksson

2005 Vasaritten 120 km, Rättvik,
7 startande


1.  Jade ox/Annelie Eriksson, 6.50,38 tim/17,5 km/tim
2.  Pikaboo ox/Maria Hagman-Eriksson, 7.25,30 tim/16,1 km/tim
3.  Kristall ox/Liza Sundberg, 8.20,55 tim/ 12,9 km/tim

2006 Fornabodaritten 120 km, Lindesberg
1.  Heroika ox/Liselotte Friederich, 8.01,06/15 km/tim
2.  El Pepas ox/Linn Gustavsson, 8.01,07/15 km/tim
3.  Kristall ox/Liza Sundberg, 8.42,47/13,8 km/tim

2007 Dackeritten 120 km  21/6 Växjö
8 startande


1.  Diakon/Maria  Hagman-Eriksson, 7.13,41 tim/16,6 km/tim
2.  Kristall/Liza Sundberg, 7.31,40 thim/15,9 km/tim Best Condition
3.  Heroika/Liselott Friederich, 7.32,06 tim/15,9 km/tim

2008 Simlångsritten 120 km, Simlångsdalen
11 starter


1.  Patos/Ebba Boberg, 6,35.19 tim/18,2 km/tim BC
2.  My Melody ox/Sofie Hinas
3.  Kristall ox/Alexandra Cronqvist


2009 Billingeritten 120 km, Lerdala
8 startande


1.  Dahle ox/Annelie Eriksson, 6.40,15tim, 18,0 km/tim
2.  Cadam ox/Frid Söderström, 6.57,55 tim, 17,2 km/tim BC
3.  El Pepas ox/Linn Gustavsson, 7.36,02 tim, 15,8 km/tim


2010 A9-ritten 120 km Kristinehamn

1.  El Charimo ox/Fannie Eriksson
2.  Rebel Yell ox/Terese Compier BC
3.  Ronya/Sara Henriksson

2011 Göingeritten 120 km 5/6 Glimåkra
7 startande


1.  Katz/Natalie Budde, 6.44,20 tim/18,5 km/tim
2.  Miss Tharantella/Victoria Boberg, 7.06,45 tim/17,0 km/tim
3.  Ingen bronsmedaljör - bara 2 godkända i mål

2012 Göingeritten 120 km 19/5 Glimåkra

1.  Nefer El Fox ox/Timmy Compier, 7.07,59 tim/16,9 km/tim
2.  Hakuna Matata/Victoria Boberg, 8.43,19 tim/16,9 km/tim
3.  Cajun ox/Linda Johansson, 8.43,21 tim/13,8 km/timM

2013 Göingeritten, 120 km, Glimåkra
5 starter


1.  Ganzir ox/Linda Johansson, 7.01,43 tim/17,0 km/tim.
2.  Silver Dearest ox/Elanor Mowbray Jones

     Bara två godkända ekipaget i mål.
 

2014 Göingeritten 120 km, Glimåkra
4 starter

1.  Elopolda/Sara Henriksson, 7.02,26 tim/16,9 km/tim.
    
      Ingen brons- eller silvermedaljör, bara ett godkänt ekipage i mål


2015 Göingeritten 120 km, 16/5 Glimåkra 
9 startande varav 6 nationella starter


1.  Beautiful Biscaya/Linda Johansson, 7.17,37 tim/16,5 km/tim.
2.  El Gretto/Victoria Boberg, 7.30,48 tim/16,2 km/tim.
3.  Peach Passion/Mikaela Linnér, 7.30,49 tim/16,0 km/tim.

2016 A9-ritten CEI**120 km, 2/7 Kristinehamn
5 startande.
 

1.  Baronez Vilda/Caroline Myhrman, 7.53,42 tim/15,2 km/tim
2.  Hedonizt ox/Svea Hallinder, 8.08,38 tim/14,7 km/tim
3.  MZ Zou Zou/Anna Remmare, 8.08,39 tim/14,7 km/tim
 
2017 A9-ritten, CEI** 120 km 30/4 Kristinehamn 
6 startande.
 
1.
2.
3. 







 
 
 

"Att genomföra är att vinna"