huvud

Grundsammanställning: Ulf Lonäs 2017

 

Medaljörer
YRSM

För ryttare t.o.m 21 år.
1998 ­­­­­– 
 

1998 Hoburgsritten 120 km, Hoburgen, Gotland
          7 startande. Första SM för Young rider i Sverige.

1.  Dybucc ox/Annelie Schultz, Huskvarna, 7.06,10 tim
2.  Aktiw ox/Emma Wanér, Växjö
3.  Yosemite ox/Josefin Kjellén, Alvesta

1999 Sydnärkeritten 120 km, Askersund
         8 startande

1.  Markony ox/Hanna Norin, Rättvik, 7.23,36 tim.
2.  Yosemite ox/Josefin Kjellén, Alvesta
3.  Cid ox/Helen Moberg, Sveg

2000 Sydnärkeritten 120 km, Askersund
         8 startande  (Karolinerritten skulle ha YRSM, men fick ställa in p.g.a. smitta)

1.  Pargin ox/Annelie Eriksson, Bjursås, 6.36,16 tim.
2.  Cid ox/Helene Moberg, Sveg
3.  Zam Zin ox/Erica Zinn,

2001 Vasaritten 120 km, Rättvik
         11 startande

1.  Martyr ox/Malin Lindenäs, Filipstad, 7.54,45 tim.
2.  Aktiw ox/Charlotte Tillman, Växjö
3.  Pius ox/Erika Lydén, Simlångsdalen.

2002 Karolinerritten 120 km, Skara
1.  Cid ox/Helen Moberg
2.  Sarek ox/Hanna Norin
3.  Jade ox/Annelie Eriksson

2003 Göingeritten 120 km, Glimåkra
1.  Cid ox/Caroline Jonsson, BC
2.  Yosemite ox/Erica Kjellén
3.  Avalon Exicalibur ox/Sophia Fischer

2004 Dackeritten 120 km, Växjö
1.  Sarek ox/Hanna Norin
2.  Podir ox/KIm Klotz
3.  Chopin ox/Maria Hagman-Eriksson

2005 Vasaritten 120 km, Rättvik,
         7 startande

1.  Jade ox/Annelie Eriksson, 6.50,38 tim/17,5 km/tim
2.  Pikaboo ox/Maria Hagman-Eriksson, 7.25,30 tim/16,1 km/tim
3.  Kristall ox/Liza Sundberg, 8.20,55 tim/ 12,9 km/tim

2006 Fornabodaritten 120 km, Lindesberg
1.  Heroika ox/Liselotte Friederich, 8.01,06/15 km/tim
2.  El Pepas ox/Linn Gustavsson, 8.01,07/15 km/tim
3.  Kristall ox/Liza Sundberg, 8.42,47/13,8 km/tim

2007 Dackeritten 120 km  21/6 Växjö
         8 startande

1.  Diakon/Maria  Hagman-Eriksson, 7.13,41 tim/16,6 km/tim
2.  Kristall/Liza Sundberg, 7.31,40 thim/15,9 km/tim Best Condition
3.  Heroika/Liselott Friederich, 7.32,06 tim/15,9 km/tim

2008 Simlångsritten 120 km, Simlångsdalen
         11 startande

1.  Patos/Ebba Boberg, 6,35.19 tim/18,2 km/tim BC
2.  My Melody ox/Sofie Hinas
3.  Kristall ox/Alexandra Cronqvist


2009 Billingeritten 120 km, Lerdala
         8 startande

1.  Dahle ox/Annelie Eriksson, 6.40,15tim, 18,0 km/tim
2.  Cadam ox/Frid Söderström, 6.57,55 tim, 17,2 km/tim BC
3.  El Pepas ox/Linn Gustavsson, 7.36,02 tim, 15,8 km/tim


2010 A9-ritten 120 km Kristinehamn
1.  El Charimo ox/Fannie Eriksson
2.  Rebel Yell ox/Terese Compier BC
3.  Ronya/Sara Henriksson

2011 Göingeritten 120 km 5/6 Glimåkra
         7 startande

1.  Katz/Natalie Budde, 6.44,20 tim/18,5 km/tim
2.  Miss Tharantella/Victoria Boberg, 7.06,45 tim/17,0 km/tim
3.  Ingen bronsmedaljör - bara 2 godkända i mål

2012 Göingeritten 120 km 19/5 Glimåkra
1.  Nefer El Fox ox/Timmy Compier, 7.07,59 tim/16,9 km/tim
2.  Hakuna Matata/Victoria Boberg, 8.43,19 tim/16,9 km/tim
3.  Cajun ox/Linda Johansson, 8.43,21 tim/13,8 km/timM

2013 Göingeritten, 120 km, Glimåkra
         5 startande

1.  Ganzir ox/Linda Johansson, 7.01,43 tim/17,0 km/tim.
2.  Silver Dearest ox/Elanor Mowbray Jones
     Bara två godkända ekipaget i mål.
 
2014 Göingeritten 120 km, Glimåkra 
         4 startande

1.  Elopolda/Sara Henriksson, 7.02,26 tim/16,9 km/tim.
     Ingen brons- eller silvermedaljör, bara ett godkänt ekipage i mål

2015 Göingeritten 120 km, 16/5 Glimåkra 
         9 startande varav 6 nationella starter

1.  Beautiful Biscaya/Linda Johansson, 7.17,37 tim/16,5 km/tim.
2.  El Gretto/Victoria Boberg, 7.30,48 tim/16,2 km/tim.
3.  Peach Passion/Mikaela Linnér, 7.30,49 tim/16,0 km/tim.

2016 A9-ritten, 2/7 Kristinehamn, CEI**120 km
         5 startande.
 
1.  Baronez Vilda/Caroline Myhrman, 7.53,42 tim/15,2 km/tim
 2.  Hedonizt ox/Svea Hallinder, 8.08,38 tim/14,7 km/tim
 3.  MZ Zou Zou/Anna Remmare, 8.08,39 tim/14,7 km/tim
 
2017  A9-ritten, Kristinehamn, 30/4 2017 CEI** 120 km
          7 startande varav 6 nationella ekipage.
 
1.  Peach Passion ox/Mikaela Linnér, 8.53,25 tim/13,5 km/tim 
 2.  My Kanel El Hamy ox/Svea Hallinder, 8.53,37 tim/13,5 km/tim
     Ingen bronsmedaljör. 
 
 2018 Simlångsritten, Stjernarp, Halmstad, 12/8 2018 CEI** 120 km
          5 startande varav 4 nationella ekipage..
 
1.  Isa Jasmine/Mikaela Linnér, 7.53,43 tim/15,14 km/tim
 Ingen brons- eller silvermedaljör, bara ett godkänt nationellt ekipage i mål.

Fotnot:
Tvåa i mål var det norska ekipaget Joyd/Sigrid Høgevold. Vinnaren Isa Jasmine ox och Joyd ox är helsyskon uppfödda av Louise Hermelin och Maria Kulle. Mor till båda är Jade ox som tog guld på YRSM 2005.

2019 Simlångsritten, Stjernarp, Halmstad 9/6 2018 CEI** 120 km
        7 startande nationella ekipage.
 
1. Golden Question ox/Ebba Bota, 7.27,48 tim/16,08 km/tim
 2. MZ Zou Zou ox/Anna Remmare, 7 tim.28,55 tim/16,0 km/tim
 3. Sl Dalilah ox, Selina Andersson Kjellberg, 9.09,25 tim/13,10 km/tim
 
 2020




 

"Att genomföra är att vinna"